Reportáž z druhé konference NAL
V létě roku 2009 se začal rodit nápad na vznik jednotné radikálně-levicové organizace, která by prolomila izolaci revoluční levice v České republice. Po sérii diskusí byla na loňské listopadové konferenci založena Nová Antikapitalistická Levice (NAL). Ta má za sebou nyní přesně první rok fungování. Na konci letošního října se proto konal sjezd NAL. Zúčastnila se ho však pouze jedna třetina lidí oproti množství účastníků na konferenci před rokem. I to ilustruje neutěšený stav, ve kterém se nyní celý projekt nachází.
Členové RIO již od začátku upozorňovali na přehnaný entusiasmus a nereálnost původních očekávání. Bylo mám jasné, že pouhé vyhlášení vzniku NAL neznamená pro šíření antikapitalismu v České republice zhola nic, ale že budou zapotřebí měsíce tvrdé každodenní práce. Bohužel zejména někteří méně zkušení členové propadli téměř fatalistickému vnímání projektu NAL, ale nebyli připraveni na tuto složitou práci, postupně ztráceli zájem a nakonev organizaci opustili.
Čeští členové RIO se naštěstí mohli vždy opřít o pomoc našich členů ze zahraničí, protože RIO je narozdíl od NAL mezinárodní organizací. Možná i díky tomu se postupem času stávali členové RIO nejaktivnějšími členy projektu NAL a na právě proběhlém sjezdu obsadili klíčové pozice ve vedení organizace. A co je ještě důležitější, získali pro většinu svých návrhů na zlepšení práce NAL ostatní účastníky sjezdu. Pro nás je velmi důležité neprezentovat se jen obecnými antikapitalistickými slogany, ale chceme produkovat propagandu na vysoké politické úrovni. Před konferencí jsme sepsali mnoho dodatků a připomínek s jedním jasným cílem: posunout platformu NAL blíže k revolučně-marxistickému mezinárodnímu programu.
Bohužel jsme však v několika důležitých bodech neuspěli. Navrhli jsme změnit název organizace z Nová antikapitalistické levice na Antikapitalistická levice nebo Revoluční antikapitalistická levice, protože NAL již není nová a my chceme, aby organizace měla jasnější antikapitalistický (tedy revoluční) profil. Ani jeden název nakonec neprošel a organizace tak zůstala u starého názvu NAL. Také neprošel náš návrh na změnu jména časopisu z fádního „Nová levice“ na výstižné „Antikapitalista“, který by pak měl stejný název jako webové stránky NAL, což by zefektivnilo propagaci obou těchto klíčových médií. Ale strach před tím „stát se příliš radikálními“ zvítězil a naše návrhy byly zamítnuty. Také ne vždy uspěly naše úpravy platformy NAL (základního pozičního dokumentu organizace) směrem k jednoznačně antikapitalistické politice. Např. naše odstavce o útlaku žen a mládeže nebyly nakonec do platformy schváleny.
Ale obecně vzato jsme byli úspěšní ve snaze posunout platformu NAL doleva, ve směru k antikapitalistické a revoluční politice, i když některé formulace byly omezeny ve jménu „srozumitelnosti pro nevyvinutou českou dělnickou třídu“. Oficiální dokumenty NAL nyní jasně odmítají reformismus a vysvětlují potřebu revoluční akce dělnické třídy k překonání kapitalismu, ale stále zde chybí jasná strategie výstavby orgánů moci dělníků k rozbítí kapitalistického státu. Myslíme si, že argumentovat za jasnou strategii, je jediný způsob, jak zvýšit politickou úroveň dělnické třídy v České republice, která je nyní poměrně nízká.
Byli jsme také velmi úspěšní v našem úsilí o zlepšení finančního fungování organizace a profesionalizaci všech druhů práce, a to zejména vytvořením komise pro komunikaci a aktivní začlenění nových kontaktů a sympatizantů. Také nové stanovy a interní politické usnesení o volební taktice, reformistických stranách a odborech byly schváleny podle většiny našich návrhů.
Nicméně, výsledky a celkový průběh konference NAL stvrdili naše rozhodnutí budovat si jako české sekce RIO zároveň i vlastní politický profil a nerozpouštět se zcela v projektu NAL. Prostřednictvím naší práce mimo NAL jsme nedávno získali několik nových příznivců a spolupracovníků, ale také jsme získali mnoho cenných zkušeností pro nadcházející boje. Některé z těchto zkušeností budou využity i ke zlepšení práce NAL.
Budeme pokračovat s jasným cílem: vytvořit v České republice organizaci profesionálních revolucionářů orientovaných na dělnickou třídu a to nikoliv oslabováním našeho programu, ale spíše snahou o aktivní intervence do dělnických bojů. Na základě našich současných analýz budeme rozšiřovat naši práci zejména v oblastech, které jsou blíže hnutí pracujících. Jsme přesvědčeni, že v tomto nelehkém úkolu se můžeme nadále spoléhat na asistenci našich mezinárodních struktur.
RIO Praha, 9.listopadu 2010